Kategorie blog
Chmura tagów
Kampania - od Magna Grecia do współczesności 0

Winna tradycja Kampanii ma swoje początki w uprawach Etrusków i Greków, którzy uważali tę ziemię za idealną do zakładania winnic. Ich zdanie podzielał Pliniusz Starszy - historyk i pisarz rzymski, który w swej Historii naturalnej opisał ten region jako wprost stworzony do produkcji win. W epoce rzymskiej Pompeje były istotnym punktem na enologicznej mapie Imperium, a amfora wina falerno, które było pierwszym wielkim winem Półwyspu Apenińskiego i cieszyło się dobrą sławą za panowania Juliusza Cezara, potrafiła kosztować tyle, co niewolnik. Winiarskie znaczenie Kampanii zaczęło spadać wraz z upadkiem Cesarstwa, aby nabrać po raz kolejny znaczenia w okresach Renesansu oraz Baroku. Około roku 1700 następuje ponowne obniżenie jakości win kampańskich, a miłośnicy fiano, greco czy aglianico będą musieli tym razem czekać aż do 1980 roku, aby historia zmieniła bieg. Warto było jednak uzbroić się w cierpliwość. Współcześni winiarze z Kampanii nie ulegają modom na uprawę szczepów międzynarodowych, ale pielęgnują autochtoniczne odmiany winorośli, a owoce ich pracy mogą bez kompleksów konkurować jakością z bardziej znanymi na świecie winami włoskiej Północy.

fot. Rafał Wodzyński

Aglianico

Jeśli chodzi o wina czerwone tego regionu, to król jest tylko jeden i jest nim aglianico. Rządzi niepodzielnie, będąc nazywanym również Barolo Południa. Aglianico to szczep o antycznej tradycji, a wzmianki o nim znajdziemy na przykład w twórczości Horacego. Aglianico swoją nazwę bierze od słowa ellenico/hellenico lub od nazwy greckiego polis Elea. Najwięcej winnych krzewów tej odmiany znajdziemy w Kampanii i Bazylikacie, a śladowe ilości w Apulii i Molise. Wina z aglianico mają rubinowoczerwony kolor, który w miarę upływu lat spędzonych w piwnicy zbliża się do pomarańczowego. Wina bazujące na tym gatunku są bardzo ekspresyjne i intensywne. Charakteryzują je aromaty dalmatyńskiej odmiany wiśni – marasca, dojrzałych śliwek, a także migdałów i fiołków. Jeśli aglianico miało styczność z dębową beczką, jest duża szansa, że pojawią się tam także nuty ziemiste oraz skórzane. Znajdziemy tam również potężne taniny i mocną budowę. Apelacje, z których pochodzą najwyższej jakości interpretacje tego szczepu to Taurasi DOCG, Aglianico del Vulture DOC oraz Aglianico del Taburno DOCG.

Fiano

Co do win białych, to najbardziej kojarzone z tym regionem są szczepy fiano oraz greco. Warto jednak pamiętać o trzeciej odmianie, która posiada niezwykły potencjał, czyli o winorośli falanghina. Zacznijmy jednak od podstaw.

Fiano to odmiana o antycznych greckich tradycjach. To właśnie Grecy kolonizując Sycylię i Kampanię koło VII wieku p.n.e. zakładali winnice, używając do tego odmian sprawdzonych w Helladzie. Plemiona italskie nazwały ją apianum, co nawiązywało do pszczół, które siadały na kiściach winogron pozostawionych na krzewach w celu podsuszenia. Pszczoły interesowały się apianum z uwagi na słodki zapach gron, które miały dawać wino deserowe. Nazwa ewoluowała z apianum w apiana i poprzez afiana, aż do dzisiejszego fiano. Wina, które powstają z tego szczepu posiadają wielką elegancję, która harmonijnie panuje wśród takich aromatów jak jabłko, ananas, kwiat akacji czy prażone orzechy laskowe. Wszystko to bywa podkreślone subtelną mineralnością. Fiano potrafi zatem dać wina wielopoziomowe, o wysokich walorach estetycznych, a nawet możliwości starzenia.

Greco

Historia greco także sięga starożytności, a konkretnie VIII wieku przed Chrystusem, kiedy kryzys agrarny dotknął wielu mieszkańców antycznej Grecji w sposób tak znamienny, że zaczęli oni szukać nowych ziem zdatnych do upraw. Południowe regiony Półwyspu Apenińskiego zyskały później z tego powodu nazwę Magna Grecia, czyli Wielka Grecja. Obecnie uprawiane są dwie pododmiany greco – greco bianco oraz greco di Tufo. Greco sprawdza się zarówno w winach wytrawnych, jak i słodkich (świetnym przykładem są wina z okolic Casignana w prowincji Reggio Calabria, które osiągają 17% alkoholu i są starzone nawet do 10 lat). Greco di Tufo bierze swoją nazwę od miejscowości Tufo, gdzie winnice porastają zbocza na wysokości 400-700 m.n.p.m. Dają wina bardzo aromatyczne i owocowe. Inne apelacje, które wykorzystują szczep greco to Sant’Agata dei Goti, Taburno Greco i Greco del Sanno. Ciekawostką jest, że ta odmiana jest uprawiana także na urokliwej wyspie Capri. W rasowym greco bez trudu odnajdziemy aromaty suszonych fig i prażonych migdałów. Jego barwa jest złocista, ale może posiadać także odcień bursztynu. Greco ma potencjał potrzebny do uzyskania win pełnych, bogatych i gęstych.

Falanghina 

Pisząc o białych winach Kampanii, nie wolno zapomnieć o szlachetnej i ważnej odmianie, która nosi nazwę falanghina. Uprawiana jest ona na tych ziemiach od czasów rzymskich. Przez długi okres ustępowała miejsca greco i fiano, ale od dwóch dekad święci triumfy jako trzeci biały szczep Kampanii. Nazwa pochodzi od greckiego słowa falangos, które zostało zwulgaryzowane przez plemiona latyńskie na phalange. Słowo to znaczyło ni mniej, ni więcej tylko przywiązana do pala - co opisywało sposób jej uprawy. Z odmiany falanghina otrzymujemy wina bogate w intensywne aromaty białych owoców: ananasa, moreli, banana czy gruszki, za którymi wyczuwamy cytrusowo-kwiatowe tło. Towarzyszą temu akcenty miodu oraz świeżo ściętej trawy. Interesujące efekty daje również starzenie falanghiny, jako że po dwóch latach tego procesu wino nabiera zupełnie innego charakteru, a do nut aromatycznych dochodzą suszone brzoskwinie i anyż, a także krzemień. Temu wszystkiemu towarzyszy niska kwasowość.

Delikatny klimat, piękno wybrzeży, bogactwo sztuki i historii, a także szczególna intensywność lokalnej kuchni i wina sprawiają, że Kampania jawi się - z punktu widzenia estetycznej wrażliwości - jako ziemia obiecana. Ziemia, którą zdominował wyjątkowy pomnik Natury – Wezuwiusz. Jeśli do tego dodamy Neapol, miasto, gdzie sacrum miesza się z profanum, a chwile wielkiej radości przeplatają się z głęboką melancholią to otrzymujemy słodko-gorzką, intrygującą mieszankę, wobec której nie można pozostać obojętnym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl