Kategorie blog
Chmura tagów
Legenda o łzach Chrystusa 0

Dzisiaj przeniesiemy się na włoskie Południe, a dokładnie w okolice Neapolu. Kampania nie jest tak popularnym regionem winiarskim jak Toskania czy Piemont, ale tu także powstają zarówno wielkie wina czerwone ze szczepów Aglianico czy Piedirosso, jak i białe ze szczepów Fiano, Greco, Falanghina czy też Coda di Volpe. Tym ostatnim zajmiemy się dzisiaj, ponieważ właśnie z niego powstało wino o bardzo ciekawej historii – Lacryma Christi del Vesuvio Bianco.

 

źródło: terredora.com

Coda di volpe to antyczny szczep winorośli, ponieważ pierwsze wzmianki o niej odnajdujemy w Naturalis Historia historyka i pisarza rzymskiego Pliniusza Starszego (23-79 n.e.). Nazwa Coda di volpe pochodzi od łacińskiego Cauda Vulpium i znaczy ni mniej, ni więcej tylko ‘lisi ogon’, co ma związek z charakterystyczną formą winorośli. W Kampanii winorośl znana jest także jako Coda di Pecora, Pallagrello Bianco, Durante czy Falerno.

To właśnie z tego szczepu powstało Lacryma Christi del Vesuvio Bianco. Apelacja Lacryma Christi (Łzy Chrystusa) ma niesamowicie ciekawą historię, która opiera się na legendzie, która funkcjonuje w różnych wersjach ale zawsze zawiera w sobie ten sam mit założycielski. Otóż, legendę trzeba zacząć od przypomnienia faktu, że Lucyfer to anioł strącony z nieba. Kiedy spadał na ziemię, desperacko chwycił za kawałek raju i urwał jego część. Ta część boskiej krainy spadła w okolice Zatoki Neapolitańskiej. Druga część legendy dzieje się na początku naszej ery, kiedy to Chrystus po ukrzyżowaniu wznosi się ku niebu. Widzi wtedy kawałek raju na zboczach Wezuwiusza i roni łzę. Łzy spadają na wulkaniczną glebę i dają początek winorośli, z której powstaje wino Lacryma Christi.

źródło: terredora.com

Nasze wino Lacyrma Christi del Vesuvio Bianco pochodzi z winnicy Terredora, która swoją siedzibę ma w Montefusco a 200 hektarów jej winnic rozsianych jest wokół miasteczka Avellino. Zbiór winogron następuje na początku października. Potem moszcz fermentuje w kontrolowanej temperaturze w zbiornikach ze stali nierdzewnej, co pozwala zachować przyszłemu winu aromatyczną świeżość. Wino ma piękny słomkowy kolor. Charakteryzuje się intensywnymi aromatami dojrzałych owoców: ananasa, brzoskwini, ale także znajdziemy w nim nutę jałowca i lukrecji. We wspaniały sposób łączy ze sobą nuty owocowe i mineralne. Wino ma też właściwie wyważoną kwasowość i długi finisz. Poradzi sobie z większością posiłków, ale idealnie skomponuje się z daniami rybnymi kuchni śródziemnomorskiej.

źródło: terredora.com, vinocampania.it

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl