Kategorie blog
Chmura tagów
Piemont - perła włoskiego winiarstwa 0

Dzisiaj czas na włoski Piemont. Region północnych Włoch, którego wina, zdaniem wielu miłośników tego trunku są crème de la crème Półwyspu Apenińskiego. Jak wiadomo uogólnianie nigdy nie przynosi dobrych skutków, ale wina o światowym poziomie można bez wątpienia spotkać w winnicy Pio Cesare. Ta perełka winiarstwa włoskiego została założona w 1881 przez Pio Cesare. Znalazł się on wśród pierwszych winiarzy, którzy uwierzyli w możliwości Barolo, Barbaresco oraz wielkich win Langhe. Od 5 pokoleń rodzina Pio Cesare tworzy wspaniałe wina w swoich piwnicach, które znajdują się w piemonckim miasteczku Alba, a które słynie także ze wspaniałych trufli. Bezcenny kapitał rodziny Pio Cesare to 50 hektarów winnic położonych zarówno w strefie Barolo jak i Barbaresco, ale także Sinio, Diano d’Alba i Trezzo Tinella. Z uwagi na temperatury, które dotarły do Polski w ostatnich dniach maja zdecydowaliśmy się na degustację wina białego i nasz wybór padł na Pio di Lei, które jest wariacją na temat szczepu Chardonnay. Wino powstaje od 1980 roku, z owoców, które daje winnica Cascina Il Bricco di Treiso.

Pragnieniem rodziny Pio była stworzenie białego wina, które mogłoby sprostać strukturze i długowieczności piemonckich win czerwonych. W tym celu winogrona, które służą do fermentacji Pio di Lei są zrywane z krzaków, dopiero wtedy, kiedy są bardzo dojrzałe i zgromadzą w sobie dużo cukru. Następnie wino dojrzewa minimum 10 miesięcy w beczce z nowego dębu francuskiego i dodatkowe 6 miesięcy w butelce.

źródło: piocesare.it

Po tym czasie otrzymujemy wino o niesłychanej koncentracji i głębi koloru. Jego struktura sprawia, że pojawia się wrażenie kremowości. Słodkie taniny nowego dębu francuskiego są obecne, ale nie przykrywają wspaniałej owocowości dojrzałych, egzotycznych owoców, którymi charakteryzuje się szczep Chardonnay. Trzeba przyznać, że rodzinie Pio udało się stworzyć wino białe, które swą złożonością śmiało może konkurować z wielkimi winami czerwonymi tego regionu.

źródło: piocesare.it

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl