Kategorie blog
Chmura tagów
Torrontes - południowoamerykańska biel 0

Torrontes funkcjonuje jako autochtoniczny szczep Argentyny, ale prawdopodobnie został on przywieziony do Argentyny przez hiszpańskich kolonizatorów. Badania DNA potwierdziły jego bliskie związki z Muskatem Aleksandryjskim, co może tłumaczyć piękne aromaty, jakie można uzyskać w winach, które bazują na tym szczepie. Trzy najbardziej znane podgatunki tego szczepu to : Torrontes Riojano, Torrontes Sanjuanino oraz Torrontes Mendocino.

Podczas naszej degustacji chcieliśmy jednak spróbować torrontesa, który pochodziłby z Ameryki Południowej, ale niekoniecznie z Argentyny. Padło na Urugwaj. Mamy w naszej ofercie wina z winnicy Pisano, która jest rodzinną firmą. Jej korzenie sięgają 1870 roku, kiedy to do Urugwaju przyjechał Włoch - Francesco Pisano i wykorzystując doświadczenie zdobyte we włoskiej Ligurii, zaczął uprawę winorośli.

źródło: http://bodegasdeluruguay.com/eng/nota.php?id=28

Winnice Pisano są położone w okolicach Rio de la Plata, około 25 kilometrów na północ od Montevideo. Cała produkcja to zaledwie 200 tys. butelek rocznie, co gwarantuje wysoką jakość wina. Dziś Pisano Family Winery jest jedną z najbardziej prestiżowych firm winiarskich w Urugwaju.

Wino ma złocisty kolor z połyskującymi zielonymi przebłyskami. Intensywny bukiet owoców cytrusowych, w szczególności pomarańczy oraz brzoskwini. W winie odnajdziemy także nuty przypraw korzennych i delikatnego miodu. Od pierwszego łyku uwodzi świeżością i lekkością. Polecamy je do drobiu, foie gras i niebieskich serów. Sprawdzi się także idealnie jako aperitif w słoneczny upalny dzień.

źródło: pisanowines.com

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl