Kategorie blog
Chmura tagów
Drugie życie butelki po winie 0

Przemysł opakowań proponuje coraz lepsze i bardziej nowoczesne sposoby na pakowanie produktów spożywczych. Eksperymenty nie ominęły również wina. W większości przypadków ograniczyły się one do nalewania go do foliowych worków (bag in box) lub do serwowania wina, delikatnie mówiąc, skromniejszej jakości w kartonikach, które częściej kojarzą się nam z sokami owocowymi.

Przez stulecia niezastąpionym sposobem pakowania wina pozostawała więc szklana butelka. Dlaczego? ...

czytaj całość »
Jaką tajemnicę kryjesz w sobie, szklana butelko? 0

Pierwszy rzut oka na półki w sklepie winiarskim albo w winnicy i już po kształcie butelki możemy wstępnie ocenić, czego się spodziewać po zawartości. Czy zastanowiło Was kiedyś od kiedy wino jest dostępne w butelce, jaka jest historia jej kształtów i czy jej dni są policzone w świecie pełnym plastiku, gdzie tylko przemysł szeroko pojętej rozrywki w płynie wydaje się iść pod prąd?

czytaj całość »
Fenavin versus Vinitaly 0

W dniach 9-11 maja odbył się Fenavin - Feria nacional del vino, czyli największe targi hiszpańskiego wina. Z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej producentów oraz potencjalnych kupców. Tegoroczna edycja pozwoliła 3250 wystawcom zaprezentować swoją ofertę. Targi odwiedziło 108000 osób, z których, co ważne, ponad połowa...

czytaj całość »
Wizyta w winiarni vol. 2 0

Powrót

Wracamy do naszego sprzedawcy. Ostatni wybór okazał się wyborem trafnym, więc pełni optymizmu i wspomnień dotyczących smaków i aromatów, które miały być w kieliszku i rzeczywiście się tam znalazły, chcemy powtórkę z rozrywki. Albo inną rozrywkę. Do końca nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, a nasza decyzja zależy właściwie od stopnia natężenia perswazji naszego, znanego już, doradcy winiarskiego czy, mówiąc prościej,  grubości kreski, jaką podkreśli on swoje własne słowa. Mówiąc prościej, mówiąc prościej – powtarzamy te dwa słowa w myślach i znajdujemy tu pole do rozważań.

 

czytaj całość »
Wizyta w winiarni vol. 1 0

Gronowe? Wytrawne? Półwytrawne? Półsłodkie? Słodkie? Czerwone? Białe? Różowe? Miedziane? Pomarańczowe? Zielone? A może niebieskie? Musujące? Perliste? Frizzante? Szampańskie? Spokojne? Beczkowe? Z kadzi z nierdzewnej stali? Wzmacniane? Wegańskie? Biodynamiczne? Jednoszczepowe? Kupaż? Taniczne? Delikatne? Wyraziste? Dobrze zbudowane? Modne ostatnio wibrujące? Ekspresyjne? Orzeźwiające, z wyższą kwasowością? Kontemplacyjne, z niższą kwasowością? Z popularnej i cenionej apelacji? Bez oznaczonego pochodzenia? Z małej, rodzinnej winnicy czy z wielkiej fabryki wina?

 

czytaj całość »
Pałacowe spotkanie z winem - Toskania 0

Szanowni Państwo!

W imieniu Pałacu w Jabłonnie oraz własnym mamy przyjemność zaprosić na "Pałacowe spotkanie z winem - Toskania" - warsztaty winiarskie prowadzone przez dra Rafała Wodzyńskiego. Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2016r. o godz. 17.00 w Pałacu w Jabłonnie i będzie okazją do degustacji siedmiu gatunków win ze słonecznej Toskanii.

Ponadto, będziemy szukać odpowiedzi na następujące pytania:

czytaj całość »
Arte e vino 0

Sztuka i wino. Zdaje się, że w tym ostatnim musi być pewna tajemnica, skoro w ekspresji artystycznej tworzonej na przestrzeni wieków odnajdujemy tak wiele motywów bachicznych. Jak duże jest nasycenie sztuki przez kielichy Dionizosa i Bachusa uświadomiła wystawa pod tytułem „Sztuka i wino”, która odbyła się w ubiegłym roku w Weronie. Miasto szekspirowskich kochanków gościło obrazy wielkich mistrzów, takich jak Bellini, Caravaggio, Rubens, Tintoretto, Tycjan, Goya, Manet, Degas czy Picasso. Werona została wybrana na miejsce wystawy z uwagi na jej status winiarskiej stolicy Włoch. To właśnie tu odbywają się największe targi winiarskie Włoch – Vinitaly.

czytaj całość »
Rzymski wieczór 0

Rzym. Zatybrze. Mała knajpka przy Piazza Sonnino. Na stole bruschetta z pomidorami i rukolą, domowa lasagna i pizza ortolana. Obok kieliszki na wodę i wino oraz gliniany dzban białego wina. Wśród wieczornego gwaru kelnerka z burzą kręconych włosów i mocną czerwienią na ustach przeciska się...

 

czytaj całość »
Estrogeny, testosteron i wino – ile w kieliszku kobiety, a ile mężczyzny? 0

W języku polskim słowo wino występuje w rodzaju nijakim, więc przez kaprys języka nie jest ani męskie, ani żeńskie. Podobnie jest w większości języków europejskich. Cóż, z lingwistycznego punktu widzenia wino pozbawione jest pierwiastka kobiecego. Jeśli tak założymy, to swego rodzaju kuriozum jest fakt, że znawcy wina tak chętnie zamiast o kolorze, przejrzystości, płynności, połysku, gęstości czy teksturze mówią o rubinowej czy oliwkowej sukni, która zdaje się być atrybutem typowo kobiecym. Poprzez antropomorfizację nadajemy mu cechy ludzkie, a więc prędzej czy później dochodzimy do punktu, w którym zaczynamy się zastanawiać, czy degustowane przez nas wino jest kobietą czy mężczyzną.

czytaj całość »
Wino i Vermeer 0

Wino w sztuce to właściwie sztuka w sztuce. Sztuką wino bywa, ponieważ wartość artystyczna nie jest mu przynależna z zasady, ale zależy od talentu winiarza. W ten oto sposób winiarz czuje w sobie moc demiurga. Tę samą, która fascynuje pisarza, rzeźbiarza, malarza czy muzyka. Świadomość możliwości stworzenia rzeczy estetycznie wartościowej daje im energię potrzebną do trudów kreacji. Wino to szczególny sposób ekspresji artystycznej, jako że jest ono tworzone wspólnie z Naturą. Winiarz filtruje Naturę przez własną wiedzę, doświadczenie, wrażliwość oraz fantazję i z prostego, pachnącego słońcem owocu tworzy nierzadko byt skomplikowany, wyrafinowany, mocno oddziałujący na zmysły.

czytaj całość »
O winach kontemplacyjnych 0

Biblioteki pełne są publikacji, kompendiów i książek, które wskazują, jakie mariaże win i potraw są wskazane. Istnieją różne szkoły łączenia smaków – czy to na zasadzie uzupełniania się, czy to na zasadzie kontrastu. Co jednak począć z winami wybitnymi? Winami kontemplacyjnymi, mającymi w sobie coś mistycznego, takimi, których złożoność i kompletność ociera się o metafizykę. Jakie zestawienia kulinarne są tutaj właściwe, aby pachnące truflami Barolo, wyrafinowany Burgund czy wielopoziomowa gran reserva z regionu Rioja nie straciły nic ze swojego charakteru, aby pozostawiły niezapomniane wspomnienia?

czytaj całość »
Między grzechem a błogosławieństwem – motyw wina w Biblii 1

Nie udałoby się napisać tekstu o podobnie wielkim znaczeniu dla kultury europejskiej jak Biblia, z pominięciem tak ważnego czynnika kulturotwórczego jakim jest wino. Motyw wina jest obecny w tekstach, które składają się na Stary oraz Nowy Testament, a jego obraz wyłaniający się z przekazów biblijnych pozostaje ambiwalentny. Znajdziemy tu zarówno fragmenty, które przedstawiają wino jako źródło grzechu, jak i te, w których brak wina traktowany jest jak wyrok i kara Boża, natomiast obecność kielicha wina na stole jest formą błogosławieństwa.

czytaj całość »
Jesienne barwy winnicy 0

Jesień. Możemy udawać, że ta kalendarzowa jeszcze nie nadeszła, ale rześkie, poranne powietrze i mieniące się złotem i burgundem liście chcą nam powiedzieć coś innego. Do jesieni przylgnęła łatka najbardziej melancholijnej pory roku. To, co dumnie rodziło się wczesną wiosną, teraz umiera. To poczucie schyłku nie jest jednak absolutne, ponieważ pozostają owoce tego, co odchodzi. Natura obojętna na nasze oczekiwania, jak co roku wymusza pokorę wobec cyklu wegetacji.

czytaj całość »
Na zdrowie! 0

Polskie wesele… wśród gości rodzina bliższa, dalsza i ta całkiem nieznana, a czasem także sąsiedzi. Tradycje modyfikuje czas, tak jak i sposób konsumpcji oraz dobór alkoholu do potraw serwowanych podczas przyjęcia. Wybór wina na wesele stał się kolejną istotną decyzją, wśród całego mnóstwa innych ważnych spraw związanych z organizacją wesela.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl